ELHELYEZKEDÉS:
Mozsgó falu szélén, az Ezüsthárs tanösvény kiindulópontjánál a Banya-domb tövében levő forrás/kút, az előtte fekvő turista út déli oldalán.
JELLEMZÉS:
A MÚLT:
Mozsgón a Petőfi utcával szembenéző völgy a Pringli-völgy, manapság Tinódi-völgyként nevezik (lsd. Elnevezésnél).
A „Banya-domb” tövében fakadó bővízű forrás fölé a XIX. sz. közepén kis falazatot emeltek. A forrást kimélyítették majd körül téglázták, így az üdítő, mindig hideg víz 60 cm átmérőjű s 80 cm-re mélyített kerek medencében gyűlt össze, s fölöslege vékony érként csordult ki a rétre. Mivel nem volt lefedve így aki inni akart belőle merítenie kellett a vizet (lsd. rekonstrukció)
A medence fölött boltíves fülke készült, kisebb szobornak való mélyedéssel. Ebben a mélyedésben annak idején kis Mária-szobrot helyeztek el. A fülkét két oldalról fal keretezi, és fölötte középen vaskereszt volt.
Mivel a kis szobor a fülkéből eltűnt, a forrás fölött álló öreg gyertyánfára az uradalom Mária-képet helyezett. Így egy ideig a forrást „Szent-kútnak” is hívták.
Valamikor a forrás előtt vezetett el a Turbéki búcsújáró helyre vezető út, és a vándorok itt a völgy bejáratánál levő kútnál pihentek meg.
A JELEN:
Napjainkban a kút 1.8 méter mély, és lefelé palack formában szélesedik.
A forrást a MEFA RT. újította fel 2001-ben, ekkor kitisztították, és lefedték beton lappal, rajta egy fogantyúval, hogy a tisztításokat könnyen el tudják végezni a későbbiekben.
A vize az út alatt kb. 6m megtétele után egy újonnan falazott homlokfalon jön a felszínre (lsd. Mecsekjáró rekonstrukcióját).
Ide a kifolyó víz fölé Vanyúr István Szigetvári szobrász Szűz Mária a kis jézussal szobra került.
Száraz időszakokban a forrás elapadhat, így vízhozama 0-3liter/perces értékkel jellemezhető. A homlokfal jobb oldalán látható a névtábla.
ELNEVEZÉS:
- Mivel (Szent)Mária szobra állt itt a forrásházban, később a fán (Szent)Mária képe függöt ezért lett Szent-kút.
- Régen Pringli-forrásnak is nevezték.
Ez onnan származik, hogy a faluba beérve az első völgy a Pringli-völgy.
Ez eredetileg a Bajor "Bründell" szóból ered (lsd. érdekességnél), majd a német nyelvjárás hatására lett elsőször "Prinndel" majd végül a mai Pringli.
Tekintettel a Tinódi-család mozsgói kapcsolataira, Tinódi-Lantos Sebestyén emlékezetére Tanácsi Közgyűlési határozattal a Pringli-völgyet „Tinódi-völgynek” nevezték el.
- Mivel a gulya állandó legeltetési helyéül is szolgált a völgy, a nép „Gula-völgy”-nek is nevezi.
ÉRDEKESSÉG:
- Az ezüst hárs tanösvény azért kapta ezt a nevet, mivel manapság a Zseilc "fája" az Ezüsthárs.
Az 1940-es évek előtt a völgyet Bükk és Tölgyerdő borította.
Majd a szokásos esztelen -erdő_garázdálkodási- írtások hatására ezeket felváltotta a Gyertyán és az Ezüsthárs.
Tanösvény:
http://www.turautak.com/cikkek/turautak/ezusthars-tanosveny---mozsgo.html
- Bründl/Bründell ez egy régies bajor kifejezés a forrásra, vagy arra a területre ahol a (sokszor gyógy)forrás található (irodalmi németben Brunne/Brünnlein/Bründel).
- Vanyúr István "Piru", jelenleg rajztanárként keresi kenyerét, és 1987-óta lakik Szigetváron.
Fával, kővel és bronzzal egyaránt dolgozik.