AZ OLDALON SZEREPLŐ ANYAGOK (szöveg, fotó, grafika) FELHASZNÁLÁSÁHOZ, A SZERZŐ előzetes ENGEDÉLYE KELL!
A FORRÁSVÍZ ŐRÖKNEK IS!
MIÉRT JÖTT LÉTRE a Mecseki források jegyzéke?
A forrásokkal kapcsolatban több összefoglaló mű is keletkezett az évek során, lássunk néhányat röviden:
1.) A mecseki források (általunk ismert) első nyilvántartása vitéz Csokonay Sándor nevéhez fűződik. Az általa, majd később munkatársai segítségével (Molnár Istvánn, Karádi Károly) 1975-ben írásba folgalt forrásnév-katalógus 152 tétele, kiindulási alapul szolgált az utánuk következőknek.
2.) Időrendben a következő, Eszéky Ottó és Kvéder László munkája, mely 1984 februárjában készült el "A vízgyűjtők hidrológiai feltárása, XXIV. Kataszter" címmel.
3.) 1987-ben Csokonay Sándor tiszteletére kis példány számban jelent meg a MECSEKI FORRÁS-KATASZTER 1987 című jegyzék. Ebben -mint fentebb említettük- 7 szerző (Eszéky Ottó, Hellényi Miksa, dr. Kassai Miklós, Kraft János, Molnár István, Navratil Géza és Rónaky László) hosszú éveken keresztül gyűjtött adatai alapján 665 forrás szerepel felsorolva, és mindegyik -kézzel rajzolt- térképvázlaton jelölve. A 2017-ben 30 éves mű még manapság is segítséget nyújthat egy-egy kérdéses forrás feltételezett helyzetének meghatározásában. Viszont az elmúlt 30 évben jelentősen megváltoztak a viszonyok, és sok forrás „eltűnt"-kiapadt vagy új források jöttek létre, főként -sajnos- a mecseki uránbányászat következtében. A kataszteri térképeket Navratil Géza-, a szerkesztési munkát Molnár István készítette.
4.) 1992-ben egy jelentős, rendszerező-összefoglaló kataszter is készült Kraft János tollából, melynek címe "A Pécs város területén fakadó források 1992.évi katasztere"
4.) 1994-ben Eszéky Ottó is összeállított egy jegyzéket "A fekete vízgyűjtőn 1994-ig feltárt források jegyzéke" címmel.
5.) 1996-ban Baumann József a Mecsek Egyesület Munka Osztályának elnöke, és felesége Baumanné Ági átvették a források kezelését, és az évek alatt összegyűjtött adatokból készült egy forrásjegyzék. Ez a források környezetének részletesebb geológiáját, gps adatait és fotóit is tartalmazza. Nagy előnye, hogy az adatok egy része, mindenki számára hozzáférhető a Baranya Megyei Természetbarát Szövetség (BMTSZ) honlapján (www.baranyatermeszetbarat.hu).
6.) 2005-ben a Duna-Dráva Nemzeti Park (DDNP) felkérésére elkészült egy másik, szintén gps koordinátákkal kiegészített adatbázis, Kraft János és Kvéder László munkáiból. Volt szerencsénk betekintést nyerni ezen adatbázisba, így ismert, hogy ebben felsorolásra kerül 595 forrás (és néhány forrásmező) koordinátákkal (Garmin etrex gps), geológiai adattal, illetve térképvázlattal. /Két oldalas adatrögzítő lap készült minden forrásról, egy-egy térképrészlet, és 2-2 fotót tartalmaz az adatrögzítő lap/. Nagy hátránya, -egyrészt- csak a DDNP területén levő forrásokat tartalmazza, -másrészt- sajnálatos módon a nagyközönség számára nem hozzáférhető, -harmadrészt- nem frissítik naprakész információkkal.
7.) Baumann József, 1996 óta -az elmúlt 21 év folyamán-, a források felújítása -építése- alatt szerzett tapasztalatait tömören összefoglalta, és az alapokat mindenki számára közérthető formában elérhetővé tette (Forrásépítés alapjai).
8.) 2017 júniusában megjelent a Mecsek Természetjáró Kalauza című kiadvány újabb átdolgozott kiadása, Strasszer Péter szerkesztésében. Hiánypotló mű, örömmel fogadtuk megjelenését. Sajnálatos (természetes)módon néhány helyen régebbi adatok is bekerültek, de ez elkerülhetetlen. Ezért tartjuk jobbnak az online adatokat, mert itt napra készen tudjuk tartani az információt, és az előforduló hibák gyorsan javíthatók. :-). Ezen kívül a Mecsek Természetjáró Kalauzához képest néhány helyen "jelentősen" bővitve adjuk közre a leírásokat, érdekességekkel, helytörténeti kiegészítésekkel, térképekkel. Ez természetesen semmit nem von le a -hiánypótló- nyomtatott köny értékéből! Érdemes lenne a két művet "összefésülni", így mindegyik előnyös tulajdonsága hozzátenne a minőséghez.
FORRÁSTÖRTÉNELEM NAPJAINKBAN:
A Mecseki források építése az 1890-es években vett nagyobb lendületet, mivel az erdőben dolgozó munkások friss vízzel ellátása szükségessé vált, ezért sorra foglalták a forrásokat.
Az 1930-as évektől kezdve (vitéz) Csokonay Sándor (gimnáziumi testnevelő tanár) folytatta a munkát és több mint 50 forrás foglalása majd gondozása fűződik a nevéhez. Nem csak foglalta és gondozta őket, hanem a tábláikat is saját kezüleg véste. Manapság is számos forrás táblájának felirata az "Ő" keze munkáját idézi, és mindezt ellenszolgáltatás nélkül „szerelemből” tette ismerősei, segítői és barátai, pl. (a négy barát) segítségével.
Emlékét több helyen megtalálhatjuk, pl. a Négybarát-forrás nevében, vagy az egyik -talán legkedvesebb- erdei pihenőjénél a Cinke-tanyánál, valamint Püspökszentlászlón a Bazsarózsa kulcsosház udvarán felállított igényes emlékkeresztnél. Tisztelői a mai napig „Pater fontium mecsekiensis"-nek = a "mecseki Források atyjának" nevezik.
Sanyi bácsi 1983-as halálát követően 1996-ig a forrásokat nem gondozták. Mint azt fentebb említettük ekkor Baumann József és Baumanné, Ági vették át a kezelésüket és az elmúlt több mint két évtizedben, a mecseki források országos elismertséget vívtak ki.
2012-ben létrehozták a forrásvédnökséget, ahol 30 önkéntes fogadott „örökbe” 1-2 forrást, és vállalta annak felügyeletét -gondozását- Baumann József vezetésével.
Majd 2015-ben Mecseki Forrásvédnök névvel újjászervezték a csapatot, és manapság is 40 önkéntes védnök gondozza a jelenleg 160 védnöki forrást.
Mecseki források jegyzékének kivonatos tartalma:
- jelenleg 325 forrás gps koordinátáinak pontosított adatai,
- közel 200 forrásmező (a nem kiépített - emberi beavatkozás nélküli - természetes vízmegjelenés) koordinátái,
- a 325 forráshoz tartozó patakok medrének nyomvonalai,
- közel 100 illegális szemét lerakó koordinátái,
- a források környezetében levő 600 erdészeti út gps nyomvonalai,
- a források vízgyűjtő területének geológiai-térképi adatai,
- a források ihatóságát mérő hatóság vizsgálati/mérési eredményei,
- a források szerkezeti-működési elvét magyarázó statikus, későbbiekben "animált/mozgó" grafikák.
És a sornak még nincs vége, további tervekről később.
Ennyire teljes és széleskörű adatbázis tudomásunk szerint még nem készült, ezért szeretnénk ezt nyilvánossá tenni a természetet és a Mecseket kedvelő emberek számára.
Törekvésünket az OpenStreetMap és a Mapillary közösség segíti, így lehetőséget kaptunk a könnyebb áttekinthetőség, érthetőség érdekében „térképes” formában megjeleníteni az adatokat, köszönet érte a turistautak.openstreetmap.hu oldal készítőinek.
Fogadja mindenki olyan szeretettel, lelkesedéssel amilyennel mi készítjük :-) (-:
Mecsekjáró
METESZ (Mecsekjáró_Természetbarát_Szolgálat)
VIRTUÁLIS SÉTA A FORRÁSOKHOZ:
Terveink szerint, néhány ismertebb, és kevésbé ismert forráshoz sétát lehet majd tenni (megnézni) a virtuális térben.
Jelenleg már néhányat meg lehet így látogatni :-)
Egy rövid leírást is készítettünk a használathoz.
KÖSZÖNETNYÍLVÁNÍTÁS:
FELHASZNÁLT IRODALOM: